Co należy wiedzieć o skupie udziałów w nieruchomości?

Posiadanie nieruchomości może być niewygodnym obowiązkiem, jeśli nie można zarządzać nią samodzielnie. Im więcej osób posiada do niej prawo własności, tym więcej głosów pojawia się zawsze w kwestiach prawnych – i tym więcej konfliktów może narastać pomiędzy poszczególnymi udziałowcami. Dlatego często jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest sprzedaż swojej części. Co należy o niej wiedzieć?

Sprzedaż bez udziału pozostałych właścicieli

Sprzedaż udziałów w nieruchomości odbywa się w podobny sposób jak sprzedaż całej nieruchomości, należącej do jednego właściciela. W  tym przypadku jednak odkupywane są jedynie niektóre udziały, co oznacza, że można pozbyć się tylko własnego procentu budynku.

Co ważne, sprzedaż udziałów w nieruchomości nie musi być potwierdzona przez pozostałych właścicieli. Można jej legalnie dokonać samodzielnie, co często jest sporym ułatwieniem. Dzięki temu nawet w konfliktowych sytuacjach można bez problemu pozbyć się tej części nieruchomości, której posiadać wcale nie chcemy.

Sprzedaż gruntu

Bardzo ważną możliwością jest sprzedaż samego udziału w gruncie – może to być na przykład część działki rolnej czy budowlanej. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie właśnie w przypadku posiadania prawa własności do części gruntu, ponieważ często jest jedynym sposobem na sprzedaż.

Szybkie załatwienie formalności

Firmy zajmujące się profesjonalnym skupem nieruchomości w Poznaniu oferują swoim klientom wiele atrakcyjnych możliwości. Przede wszystkim cała sprzedaż odbywa się zgodnie z prawnymi procedurami i legalnie, a jednocześnie szybko. Co więcej, możliwa jest nawet sprzedaż ułamkowego prawa własności, co pomaga w pozbyciu się niewygodnych praw własności.