Pomoc w wyborze filamentu do urządzeń 3D

Filamenty zyskują na popularności, wraz z rozpowszechniającym się użyciem sprzętów 3D. Drukarki stosowane są nie tylko przez profesjonalne przedsiębiorstwa, ale także przez prywatnych odbiorców, pragnących wykorzystać je w swoim miejscu zamieszkania. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane grupy filamentów wykorzystywanych w domowym zaciszu.

Filamenty do domowych drukarek 3D 

Najczęstszym wyborem jest filament PLA, wykonany z mączki kukurydzianej oraz trzciny cukrowej. Jest to materiał bezpieczny, ekologiczny oraz  w pełni biodegradowalny. Od strony użytkowej, zapewnia wydruk wysokiej jakości oraz bardzo precyzyjny. Jego zaletą jest też łatwe użytkowanie oraz niska cena. Znajdziesz go między innymi w ofercie: https://aemca.pl/.

ABS to filament syntetyczny polimerowy, który w trakcie drukowania wydziela niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Warto korzystać z niego wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jego zaletą jest niska cena oraz wysoka wytrzymałość po utwardzeniu.

TPU to filament nazywany gumowym. Jest to rozbudowany polimer złożony z twardych oraz miękkich segmentów. Jest wysoce elastyczny, jednak dość drogi i powolny w czasie wydruku.

Osobną kategorię tworzą filamenty dedykowane do długopisów 3D, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Znajdziesz filamenty w formie wkładów, często dostępne w zestawie złożonym z kilku różnych produktów. Niektóre wkłady posiadają właściwości fluorescencyjne, co dodatkowo zwiększa możliwość ich użycia.